OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Cyklistické prostriedky

Potravinové a podporné prostriedky na bicykel

 

cyklistické podporné prostriedkyNie je tak dávno doba, kedy si špičkoví cyklisti na tréningy a preteky balili do vreciek takzvané "vojakov", aby zabezpečili energetickú potrebu svojho výkonu. Jednalo sa o najrôznejšie rožky a chleby so šunkou, syrom, buchty, atď Dnes je trh už zaplnený množstvom najrôznejších energetických tyčiniek, gélov a iných preparátov. Takže aj my rekreačný cyklisti máme široký výber. Rovnaké je to aj v oblasti pitného režimu, kedy si len namiešame prášok do cyklistické fľaše s vodou a máme kvalitný energeticko-iontový nápoj. Tak máme pokryté zvýšené požiadavky nášho organizmu pri športovej záťaži.
Zmieniť sa stručne o všetkých možných potravinových doplnkoch predávaných v lekárňach je svojim spôsobom nadľudská úloha, pretože náš trh je týmito preparátmi veľmi dobre zásobený.
 
Pre potrebu cyklistiky sme vybrali len niektoré, o ktorých sa domnievame, že hrajú určitú úlohu pri získavaní energie pre svalovú prácu. Je to koenzým Q 10, lecitín, karnitín a kreatín.
Koenzým Q10 je látka pripomínajúca svojou štruktúrou vitamín K a E. Je prítomná v každej bunke nášho tela a zúčastňuje sa na prenose a získavanie energie pre svalovú prácu. Najvyššia koncentrácia koenzýmu Q 10 boli nájdené v srdci av bunkách imunitného systému.
 
Udáva sa, že táto látka má antioxidačné vlastnosti a chráni organizmus pred poškodením uvedenými voľnými radikálmi. Dodáva energiu pre pravidelnú činnosť srdcového svalu a pomáha ho chrániť pred poškodením. Kladne ovplyvňuje látkovú výmenu. Týmito vlastnosťami pomáha ľuďom so srdcovými problémami a tiež, čo je dôležité pre športovcov, priaznivo ovplyvňuje fyzickú aktivitu.
 
Lecitín je látka vyskytujúca sa vo vaječnom žĺtku, ale aj v sójových výrobkoch. Je pomerne hojne používaný v potravinárskom priemysle. Slúži k urýchleniu regeneračných procesov, zlepšenie funkcie membrán buniek, vrátane nervových. Predpokladá sa tiež regeneračný účinok na pečeň, najmä v kombinácii s esenciálnymi fosfolipidy. Pravidelné používanie by malo zlepšiť pamäť a schopnosť učenia.
Kamitin je radený aj do skupiny takzvaných potravinových faktorov, ktoré sa odborne označujú ako živiny vitamínom podobné. Je známy už od roku 1905, v čistej podobe bol izolovaný v roku 1940. Je to látka príbuzná aminokyselinám. Čo vlastne "vie" karnitín? Pôsobí na metabolizmus cukrov v zmysle, že čím je vo svaloch viac karnitínu, tým je tam tiež viac glykogénu. Urýchľuje odstránenie nepriaznivo pôsobiaceho laktátu a tým skracuje čas potrebný na regeneráciu svalu.
 
Pôsobí v premene takzvaných vetvených aminokyselín ( BCAA). Tieto aminokyseliny (spolu s BCAA) sú v športe často používané. Karmitin znižuje riziko intoxikácie amoniakom. Výrazne tiež pôsobí na metabolizmus tukov, najmä voľných mastných kyselín a triglyceridov. Zvyšuje tiež aktivitu mozgu. Až doteraz sa používal karnitín vo svete u osôb s obehovými a srdcovými ochoreniami au uremikov na dialýze.Působí pri psychickej vyčerpanosti a podporuje obranyschopnosť. Účinná dávka je od 200 mg do 4 gr. Je k dostaniu v lekárňach v rôznych formách, všetky sú veľmi účinné.
Širšiemu rozšíreniu tohto výrobku u nás bráni pomerne vysoká cena. V súčasnosti vyrába karnitín rad firiem a radí ho do skupiny takzvaných "spaľovačov tuku", takže ho používajú aj ľudia, ktorí chcú schudnúť.
Kreatín sa objavuje na trhu až v poslednej dobe. Mechanizmus jeho pôsobenia sme objasnili v kapitole o energetickom metabolizme. Slúži, že používanie kreatínu vedie k rastu svalovej hmoty. Výsledky niektorých šprintérov v poslednej dobe tento efekt potvrdzujú, pričom samotní šprintéri sa netají s používaním tohto preparátu, pretože nie je na listine zakázaných látok.